منطقه تاریخی دشت روم

زاگرس گستردیه فخرودورون**دیارش نمونیه پربرف و بارون******دشتروم لنگر گرو سپاه رومی**تاریخه ورق زنیت سی هر ایرونی

منطقه تاریخی دشت روم

دلیل نامگذاری دشتروم
به این دلیل ک در زمان داریوش سوم که جنگ با سپاهیان رومی بود.سپاهیان رومی در دشتی اتراق میکنند ک با اخرین سردار شجاع ایرانی بنام اریو برزن در پیکار بودند وسپاهیان رومی دراین دشت شکست میخورند وازان به بعد به دشت روم معروف شد.واز اثار تاریخی ان تپه طلایی(به زبان محلی تل خرگوشی) و تنگاری (مخفف تنگه اریو برزن)ک در25کیلومتری شهر یاسوج واقع شده است.

بایگانی
نویسندگان

۵ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است


این استان از شمال با استان چهارمحال و بختیاری، از جنوب با استان‌هاى فارس و بوشهر، از شرق با استان‌هاى اصفهان و فارس و از غرب با استان خوزستان همسایه است.معروف‌ترین قله آن قامت سر به فلک کشیده دنا با ارتفاع چهار هزار و 409 متر بلندترین نقطه استان و پست‌ترین ناحیه آن لیشتر با ارتفاع 500 متر از سطح دریاست.استان کهگیلویه و بویراحمد سرزمینى کوهستانى و نسبتاً مرتفعى است که کوه‌هاى زاگرس با رشته‌هاى موازى سراسر شمال و شرق و کوه‌هاى سیاه و سفید،

خامى‌خائیز و نیل جنوب‌شرقى آن را در بر گرفته‌ است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۳ ، ۱۵:۵۶
dasht room

نماینده بویراحمد و دنا: دهستان دشت‌روم در 20 کیلومتری یاسوج هم‌چنان محروم است

غلام‌محمد زارعی، نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد و دنا در مجلس و برخی از مسئولان شهرستانی از جمله، برق، آب روستایی، گاز و جهاد کشاورزی مشکلات دهستان دشت‌روم از توابع شهرستان بویراحمد را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد، نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد و دنا در مجلس در این بازدید گفت: دشت‌روم در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه عمرانی و ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی نیاز به توجه بیشتر مسئولان دارد.


۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۳ ، ۰۱:۲۴
dasht room

دشت‌روم بر سر راه یاسوج به بابامیدان قرار گرفته و از این رو نمی‌توان آن را منطقه‌ای دور افتاده به حساب آورد زیرا هر که بخواهد از مناطق سردسیری این استان به منطقه گرمسیری برود لازم است که از دل این دشت بگذرد که به یقین به محرومیت آن پی خواهد برد.

آن‌گونه که مشخص است در طول سالیان اخیر به جز عبور یک جاده سراسری که از دل این دهستان می‌گذرد و یاسوج را به بابامیدان متصل می‌کند دیگر هیچ مصوبه‌ای که بتواند از چهره این منطقه محرومیت‌زدایی کند وجود نداشته است.

دشت‌روم آن‌گونه که از وجه تسمیه آن نیز معلوم است منطقه‌ای بوده که سپاه روم از آن گذشته و قدمتی در حد و اندازه ایران باستان دارد و آن گونه که از حفاری‌های آن به دست آمده و اشیایی در آن پیدا شده تاریخش به دوران‌ هخامنشیان برمی‌گردد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۳ ، ۰۰:۲۲
dasht room

دشتروم منطقه ایست سردسیر در جنوب یاسوج با فاصله‌ای حدود ۱۷ کیلومتری در مسیر یاسوج و بابامیدان
این منطقه محل ییلاق مردم عشایر قاید گیوی (خواجه، آقایی، منگونی، گودسرابی، فارسی، اولاد، اولاد علی مومن) بوده که هم اکنون بسیاری از این مردم عشایری را رها کرده و بصورت روستایی در این منطقه سکنی گزیده‌اند و به شغل کشاورزی و باغداری روی آورده‌اند.
دشت روم با قرار گرفتن درحوزه آبریز کوه‌های پازنان دارای رودخانه‌ای است که در فصل بهار تا پاییز دارای آب فراوانی برای کشاورزی است. این منطقه دارای هوای دلپذیری در فصل تابستان می‌باشد که محل مناسبی برای گشت و گذار است. هم اکنون این منطقه تبدیل به کمربندی از باغات سیب وهلو گردیده‌است که یکی از مراکز کشاورزی این استان بحساب می‌آید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ آبان ۹۳ ، ۰۰:۱۹
dasht room

چگونگی ورود سپاهیان اسـکندر مقدونی ( ۳۲۳- ۳۵۶ ق.م ) فرزند فیلیپ،پادشاه کشور مقدونی آن ابر دژخیم تاریـخ به خاک ایـــران و رویارویی و نبرد،آریـوبـرزن آن امـیر پیل افکن که در نبـرد دربنـد پـــارس،حمـاسه ای جاودانه در تاریــخ ایــران زمین به ثبت رسانید. و از سویی همـانطـور که مـوقـعیت تاریـخی- جغـرافیـایـی ایـن پـارس تبـار نــجیب در دیـار شیـر اوژن بیـان گـردید،دیـری نپـائید اردشیـر سـوم از سـوی اطـرافیان دربـاری خـود توسـط خـواجـه باگواس به قتل رسید.این ایام مصادف با حاکمیت فیلیپ دوم امپراطور حکومت مقدونی ها (رومی ها یا یونانی ها)بوده است.که در این دوران  داریوش سوم هخامنشی به حکومت رسید و از سال( ۳۳۶-۳۳۰ق.م) به حاکمیت خود ادامه داد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۲ آبان ۹۳ ، ۱۹:۵۴
dasht room