منطقه تاریخی دشت روم

زاگرس گستردیه فخرودورون**دیارش نمونیه پربرف و بارون******دشتروم لنگر گرو سپاه رومی**تاریخه ورق زنیت سی هر ایرونی

منطقه تاریخی دشت روم

دلیل نامگذاری دشتروم
به این دلیل ک در زمان داریوش سوم که جنگ با سپاهیان رومی بود.سپاهیان رومی در دشتی اتراق میکنند ک با اخرین سردار شجاع ایرانی بنام اریو برزن در پیکار بودند وسپاهیان رومی دراین دشت شکست میخورند وازان به بعد به دشت روم معروف شد.واز اثار تاریخی ان تپه طلایی(به زبان محلی تل خرگوشی) و تنگاری (مخفف تنگه اریو برزن)ک در25کیلومتری شهر یاسوج واقع شده است.

بایگانی
نویسندگان

۳ مطلب در آذر ۱۳۹۳ ثبت شده است

عبدالله خان هم جنگ آوری بی باک و مردی بلند پرواز بود.وبیشتر خوانین ممسنی وسران بویراحمد

بزرگتری اورا پذیرفته بودند,ولی درآروزی یکپارچه کردن تمام منطقه می خواست به قدرت متوسل شود

دراین اندیشه بود ک لر زبان های منطقه رازیر نفوذ یک قدرت تصمیم گیری واحدگرد اورد.دربرابر نیروی متحدویکپارچه ی قشقایی ها ازیک سو وبختیاری ها از سوی دیگر نیروی برتر و پر توان تری به وجود آورد.اما گروهی از خوانین وسران ایلات با او مخالف بودند.با مشاوران او دشمن بودند .از بلند پروازی های او درهراس بودند واز اروزهای اوبی خبر.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ آذر ۹۳ ، ۰۲:۲۷
dasht room


۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آذر ۹۳ ، ۲۳:۳۸
dasht room

 نبرد گجستان


از آغاز دهه ۱۳۴۰شمسی، رژیم پهلوی احساس می‏کرد که همه موانع و مشکلات را پشت سر گذاشته و اکنون هنگام آن فرا رسیده است که برای تحکیم رژیم و بقای آن دست به اقداماتی بزند. طرح مسئله انقلاب سفید و به ویژه اصلاحات ارضی با طراحی آمریکاییان و توصیه آنان بدین منظور به میان آمد. در آن ایام تب انقلابهای دهقانی در برخی از کشورها داغ بود. شاه و حاکمان آمریکا بر این باور بودند که با شعارهای انقلاب سفید و اصلاحات ارضی، نه تنها بسیاری از گروههای اپوزیسیون و روشنفکران را خلع سلاح می‏کنند، بلکه طبقه دهقان را نیز جذب حاکمیت می‏کنند.
 

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ آذر ۹۳ ، ۱۶:۴۲
dasht room